Danas je pravilan izbor motornih ulja smanjen na dva jednostavna koraka: provjera preporučene specifikacije maziva i odabir proizvoda istih karakteristika iz trgovine. Značajne razlike u cijenama među proizvodima sa sličnim deklariranim kvalitetama na svojim etiketama, obično dovode u pitanje vjerodostojnost tih odredbi, te samim time i kvalitetu proizvoda.
Moguća odstupanja u stvarnoj kvaliteti maziva i kvaliteti deklarirane na svojoj etiketi mogu se vidjeti u obliku poteškoća prilikom hladnog starta motora, opsežnog gubitka ulja u motoru ili prije prijevremene obnove DPF jedinica. Ostali negativni učinci korištenja motornih ulja, koja su izvan preporuke proizvođača automobila, često se mogu pojaviti nakon dužeg perioda rada vozila.
EELQMS (European Engine Lubricants Quality Management System)
Klasifikacija kvalitete ACEA, pored API, OEM standarda kvalitete i SAE gradacije, definira element tehničke/marketinške konfiguracije proizvoda motornih ulja za automobile i kamione.
Detaljne smjernice za pojedine klase kvalitete specifikacija u skladu s ACEA (A1/B1, A3/B3, A3/B4, A5/B5, C1, C2, C3, C4, E4, E7, E9, E6) su uključene u trenutno ( 2012.) izdanje ACEA European Oil sekvenci.
Izjava o kvaliteti od ACEA provodi se trenutno kroz “samoodobreni (self-approved)“ način – to znači da svaki proizvođač maziva izjavljuje razine kvalitete proizvoda na temelju vlastitih istraživanja, bez registracije, te bez provjere od strane trećih osoba.
Cilj EELQMS sustava je standardizacija kvalitete europskog tržišta motornih ulja, a koja su opisana ACEA specifikacijama. Tijekom pripreme EEQMLS, ATIEL organizacija je tražila da bilo koje dvije prikazane oznake, na primjer, ACEA A3/B4, predstavljaju istu visoku kvalitetu i praktičnu vrijednost za krajnjeg korisnika.
EELQMS sustav objašnjen je u kodeksu ATIEL organizacije, a primjenjuje načela za oblikovanje, provedbu i proizvodnju ulja za koje se deklarira i izjavljuje razine kvalitete ACEA (naljepnica, letaka i kataloga). Od 2008. ACEA je uvela odredbu prema svojim normama, s obzirom na potrebu dobivanja izjave o sukladnosti sa EELQMS, za sve proizvođače maziva koji navode na svojim proizvodima oznake kvalitete ACEA klasifikacije u skladu s 2008. i sljedećim izdanjima.
Izjavu ACEA 2008. (i kasnija izdanja) razine kvalitete, koji se može vidjeti na naljepnicama motornih ulja i, na primjer, u katalozima ili na web stranicama proizvođača, treba vrednovati od strane korisnika kao vjerodostojnu, samo ako je prodavatelj maziva potpisnik EELQMS izjave o sukladnosti. U suprotnom, sve ostale tvrdnje da proizvod zadovoljava razinu istaknute ACEA specifikacije, trebala bi se smatrati, u najmanju ruku, upitnima.
VLS i ATIEL
Prije nekoliko godina u Velikoj Britaniji osnovana je organizacija pod nazivom “Verification of Lubrication Specifications” (VLS). Njegov glavni cilj je provjera pouzdanosti deklarirane norme kvalitete maziva. Namjera je VLS aktivnost borbom protiv nepoštene tržišne prakse pružiti jamstvo krajnjim korisnicima da su dobili proizvod točno deklarirane kvalitete.
Svatko, pa tako i konačni korisnik maziva, koji sumnja u kvalitetu i nedosljednost s deklaracijom na proizvoda, može izvijestiti o incidentu, te dati ga na analizu o trošku onoga tko proizvod stavlja na tržište.
Izvješća o ispitivanju su javno dostupni na web stranici www.ukla-vls.org.uk; izvješća ukazuju imena analiziranih varijanti proizvoda i razmjer neusklađenosti.
Nakon potvrde nedosljednosti, moguće je tražiti da onaj koji stavlja proizvod na tržište javno objasni situaciju i prisiliti ga da stavi ispravne podatke o oznakama i tehničkoj dokumentaciji. Obično organizacija provjerava stanje u roku od 6 mjeseci nakon zaključenja slučaja.
Od 11.05.2015 organizacija je istražila 16 uzoraka ulja/slučajeva od kojih je osam potvrđeno da nisu u skladu s razinom kvalitete koja je prijavljena na etiketi. Najčešće prijavljene su područja nesrazmjera između performansi proizvoda i zahtjeva SAE J300 i SAE J306 normi u smislu viskoznosti pri niskim temperaturama i kontradiktornih izjava o etiketama razine kvalitete, odnosno tvrdnje da se u istom proizvodu zadovoljava ACEA norma proizvoda A3/B4 istovremeno s ACEA C2.
VLS trenutno analizira prijave sa britanskog tržišta, a s vremenom će obuhvatiti cijelu EU.
U veljači 2015. na 19-om Summitu „ICIS World Base Oils & Lubricants Conference“ u Londonu, Peter Tjan – Predsjednik organizacije ATIEL izvijestio je da je u 2013. godini organizacija ATIEL provela, po prvi puta, proučavanje više od 200 stečenih uzoraka na tržištu ulja proizvedena od strane svojih članova (BP, CEPSA, Chevron, ENI, ExxonMobil, Fuchs, Galp, Q8, LOTOS Oil, Lukoil, Neste Oil, Orlen Oil, Petronas, Repsol, Shell SK maziva, Statoil, TOTAL UEIL, Valvoline ), sa zadovoljavajućim rezultatima u odnosu na prijavljene razine kvalitete u skladu s ACEA standardima.
OEM potvrde
Motorna ulja službenih OEM odobrenja prisiljavaju proizvođača maziva da poštuje uvjete kontrole kvalitete svake proizvodne serije. Proizvođač ulja službeno odobren od strane VW za specifikaciju 504.00 / 507.00 dužan je prijaviti Volkswagenu sve informacije o veličini i pravilnom označavanju svake proizvodne serije. U isto vrijeme na potvrdi od VW-a potvrđuje se odobrenje za promatrano ulje – lokacija proizvodnog pogona je sastavni dio važećeg odobrenja.
U slučaju ulja koje je odobreno od strane Mercedes-Benz – njihovi proizvođači su dužni čuvati uzorke proizvoda za cijelo razdoblje važenja odobrenja. Također u roku od 6 mjeseci od datuma izdavanje odobrenja proizvođač je dužan poslati odobrenu naljepnicu proizvoda u MB. Važno je napomenuti da je od kolovoza prošle godine, dodatni element koji daje visoki kredibilitet u odnosu na provjeru odobrenja proizvoda, poseban QR generiran od strane Mercedes-Benz kao dokaz postojanja službenog odobrenja – skenirani broj pruža informacije pojavljuje li se ulja na stvarnom popisu proizvoda odobrenih od strane Mercedes-Benza.
Kao rezultat gore navedenih radnji, u slučaju problema vezanih uz korištenje maziva, proizvođač automobila je u mogućnosti procijeniti potencijalne rizike povezane s kvalitetom ulja i na primjer, preporučiti korisnicima da skrati interval izmjene u svojim vozilima ako otkriju da je ulje neispravno ili čak prisiliti proizvođača ulja da uklone cijelu seriju ulja s tržišta.
Na temelju analize kakvoće ulja od strane organizacija VLS, može se zaključiti da neće sva motorna ulja na europskom tržištu pokazivati iste performanse bez obzira na identično deklarirane klase i izjave o specifikacijama. Međutim, mora se priznati da su šanse za kupnju ulje u skladu s očekivanjima povećavane ako je proizvođač među potpisnicama sporazuma o EELQMS (popis proizvođača dostupnih na www.atiel.org ) i ako su proizvodi službeno odobreni od strane proizvođača automobila.
Tvrtka CIAK Auto u svom portfelju drži ulja renomiranih svjetskih brendova, a za više informacija molimo vas da nas nazovete na besplatni info telefon 0800 33 88 ili svratite u najbližu poslovnicu.
akronimi:
ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) – Udruženje europskih proizvođača automobila. Jedno od područja ACEA aktivnosti je objaviti zahtjeve razine kvalitete motornih ulja. Ovi zahtjevi koji se odnose na ACEA nalaze se na: www.acea.be
ATIEL – udruženje europskih proizvođača maziva. Web stranica: www.atiel.eu
EELQMS (European Engine Lubricant Quality Management System) – sustav upravljanja kvalitetom u razvoju, proizvodnji i marketingu motornih ulja, karakterizira standarde kvalitete u skladu s normama
ACEA opisanih u Kodeksu ATIEL-a (ATIEL Code of Practice). www.atiel.eu
OEM (Original equipment manufacturer) – u kontekstu ove publikacije, opći pojam za automobil i/ili motora proizvođača koji objavljuju vlastite standarde kvalitete motornih ulja.
VLS (Verification of Lubrication Specifications) – Britanska, nezavisna organizacija osnovana u cilju provjere uvjeta sadržanih u tehničkom opisu motornih ulja u odnosu na stvarne rezultate. Web stranica: www.ukla-vls.org.uk