Nagrada Plagiarius dodijeljena je 8. veljače 2019. godine na sajmu Ambiente. Ova lažna nagrada dodjeljuje se desetorici besramnih krivotvorina iz prošle godine. Jedan od “pobjednika” bio je kineski krivotvoreni model pumpe za hlađenje CWA 200 tvrtke Pierburg. Ova pumpa uspješno se nudi na neovisnom popratnom tržištu od njezine sestrinske tvrtke Motorservice.
Trofej Plagiarius: crni gnom sa zlatnim nosom
Izvorna pumpa rashladnog sredstva je lijevo; lažnjak je s desne strane
Upravitelji proizvoda u Motorservice-u već su 2014. godine otkrili krivotvorene modele pumpe za hlađenje. Motorservice je izdao upozorenje o proizvodu, a nositelj patenta Pierburg donio je akciju i pobijedio. Godine 2018. Oliver Hurtz, voditelj odjela za mehatroniku u Motorserviceu, pronašao je još jedno otkriće na sajmu Automechanika: ovaj put je otkrio dvije krivotvorine CWA 200. Motorservice je ponovno pokrenuo sudski postupak. Pumpe su sutradan trebale biti uklonjene s dva štanda sajma, a Motorserviceu je dodijeljena naknada. Pumpe za rashladno sredstvo zabranjeno je prodavati po zakonu u oba slučaja.
Smješten je u središtu pozornosti
Prijavom za nagradu Plagiarius 2019, Motorservice je namjerno donio odluku o podizanju javne svijesti o tom pitanju: “Za nas je riječ o tome da ljudi postanu svjesni problema. Želimo zaštititi naše klijente i sebe od tih nemilosrdnih proizvodnih gusara”, istaknuo je Oliver. Hurtz u svom govoru na ceremoniji dodjele nagrada. Testovi na testnim platformama tvrtke na kraju su pokazali da je krivotvoreni proizvod ponudio slab učinak i da su elektroničke komponente neispravne. Ako bi pumpa propala, motor bi se pregrijao i to bi moglo dovesti do ozbiljnih posljedičnih šteta, nastavio je Oliver Hurtz. Za ocjenjivački sud, krivotvoren je bio tako bezobrazan da je smatrao jednim od deset najsramnijih proizvoda iz svih podnesaka. Ako biste željeli vidjeti sirovi krivotvorinu za sebe, pumpa za rashladnu tekućinu i njezina varka bit će prikazana u muzeju Plagiarius u Solingenu od 15. veljače. Ovaj muzej izlaže više od 355 dobitnika Plagiariusa iz raznih sektora.
Natjecanje Plagiarius
Natjecanje Plagiarius pokrenuo je dizajner prof. Rido Busse i nagrađen je 43. puta 2019. godine. falsifikati i krivotvorine od 1977. godine. Cilj je skrenuti pozornost javnosti na grube i beskrupulozne poslovne prakse imitatora proizvoda i robnih marki te podići svijest o problemu među igračima u industriji, političarima i potrošačima. Istovremeno, udruga naglašava važnost i djelotvornost prava industrijskog vlasništva. To također povećava uvažavanje kreativnih postignuća od strane potrošača, pokazujući im iz prve ruke da je proces razvoja proizvoda, od početne ideje do tržišne zrelosti, zahtijeva mnogo vremena, novca, znanja i domišljatosti. To se odražava i na trofej lažne nagrade – crni gnom sa zlatnim nosom – koji simbolizira goleme profite koje nezamislivi krivotvoritelji generiraju doslovno na račun kreativnih dizajnera i industrije.