Manje je više
Spojka Formule 1 proizvodi se ručno i sastoji se od 20 zasebnih dijelova. Lagana i tanka konstrukcija vozila diktiraju da svi ugrađeni dijelovi moraju biti kompaktni u dizajnu, pa tako i spojka. Kao rezultat, spojka je kraće u duljini od kemijske olovke i teži samo 1200 g. To je otprilike ekvivalent desetini težine uobičajene spojke ugrađene u kompaktni automobil. Prijenos snage je uključen pomoću samo četiri diska promjera 97 mm. Izuzetno lagani materijali (titan i ugljična vlakna) koriste se da bi težina bila što manja. Legure visoke čvrstoće u skladu sa zrakoplovnim standardima koriste se za postizanje maksimuma čvrstoće kućišta od titana, neophodnog za precizan volumen ubrizgavanja.
Motori Formule 1 proizvode gotovo 1000 KS i ubrzavaju od 0 do 100 km/h u oko dvije sekunde. Ono što je potrebno za prijenos ove snage su posebno razvijene spojke visokih performansi. Ova vrla napredna spojka može prenositi okretni moment do 1.000 Nm, što je omogućeno pomoću posebnog materijala za trenje ugljika. Primjer, spojka ugrađena u uobičajeni automobil srednje veličine prenosi okretni moment od samo 400 Nm. Spojka Formule 1 mora se nositi s oko deset puta više energije u redoslijedu pokretanja nego kod uobičajenih spojki. U smislu izvedbe, to znači da je gustoća snage otprilike 100 puta veća od uobičajene spojke zbog tanke izvedbe.
Toplinsko opterećenje
Spojka Formule 1 može podnijeti i temperature do 1.200 ° C. Specijalne membranske opruge na ugljičnoj spojnici privremeno podnose visoke radne temperature, dostižući i do 400 ° C pri pokretanju. Za usporedbu, organski materijal koji se koristi za standardnu spojku počinje gorjeti na 450 °C. Poseban je izazov postizanje konstantnih performansi spojki pri različitim temperaturama.
Spojka Formule 1 mora podnijeti do trideset nizova pokretanja i do 4.200 promjena stupnjeva prijenosa tijekom Grand Prix utrke, na primjer, u Monaku. Što naravno dovodi do velikog trošenja. Međutim, ne stavljaju spojku pod ogromno naprezanje samo pokretanje i brojne promjene stupnja prijenosa. Izuzetno dinamičan motor sa svojim vrhunskim performansama uzrokuje da spojka trajno klizi. U jednom trkaćem krugu klizanje iznosi otprilike dva broja okretaja. To je još jedan značajan faktor koji utječe na veliku potrošnju spojki.