Najveća zabluda koju je moguće čuti vezano za auto gume jest ona kako su zimske gume “porez na budale”. No da li je zaista tako, mogu demantirati mnogi koji su sa istima imali životno iskustvo zimi. Stoga iskusni znaju kako “guma glavu čuva“. Treba se pobrinuti da vozilo bude dobro pripremljeno za hladne zimske mjesece, no nešto više o tome možete pročitati ovdje.
U usporedbi s ljetnim gumama, zimske su gume ustvari napravljene od mekše mješavine spojeva koji čine samu gumu. To im omogućava da održe elastičnost i pri niskim temperaturama, što najbolje dolazi do izražaja kad temperatura padne ispod 7 °C. Ne samo da razliku čine spojevi, već i zimske gume imaju drukčiju šaru, odnosno “profil”, od onih ljetnih. Tajna zimskih guma se nalazi u tzv. “lamelama” koje su urezane u određene blokove uzorka, te koje tijekom vožnje po snježnim uvjetima omogućuju dodatno prianjanje. Ovo je izuzetno važno pri kočenju i, nešto malo manje pri kretanju.
Koliko su zimi zaista važne zimske gume?
Zimske gume provjereno osiguravaju veći nadzor nad vozilom i veću stabilnost zimi. Budući su jeseni i zimi ceste često mokre, zimske gume osim svojeg sastava, svojim širokim i dubokim žljebovima učinkovitije raspršuju vodu ispod same gume, što sprječava i tzv. “akvaplaning”.
“Cjelogodišnje” gume mogu biti dobar kompromis za blaža klimatska područja, odnosno za vozače koji automobil ne koriste toliko učestalo ili voze samo po velikim gradovima gdje su prometnice očišćene. Važno je da se na vrijeme sjetite montirati odgovarajuće gume prije nego što padne prvi snijeg. Savjet uvijek možete potražiti u svim poslovnicama CIAK Auto, kao i kod svog vulkanizera.
Ljetne gume za vožnju u ledeno hladnim europskim zimama nisu primjerene. Osobito u sjevernoj i središnjoj Europi, te u alpskim područjima zime mogu biti vrlo oštre. Ako tamo živite i vozite se tim područjima, obavezno morate opremiti svoje vozilo dobrim zimskim gumama. Zbog boljega prianjanja i upravljivosti na snijegu, bljuzgi i ledu te će gume znatno povećati sigurnost vožnje.
Ako biste ikada mjerili dubinu gaznih kanala gume, zapazili biste kako zimske gume imaju u prosjeku 8 do 10 mm dubinu ripne. U zimskim uvjetima , odgovarajuće zimske gume za razliku od ljetnih guma čak upola skraćuju zaustavni put. Time rečeno, na zimskim gumama vozilo u vožnji po snijegu s brzinom od 50 km/h može se zaustaviti već nakon 26,4 metra, dok na standardnim ljetnim gumama u istim uvjetima trebalo bi čak 77,9 metara! Kako se guma troši, tako se smanjuje i dubina gaznih kanala, dok se proporcionalno tome zaustavni put na snijegu produžuje. Istraživanja su pokazala kako Zakonom ograničena najmanja dubina gaznih kanala od 4mm produžuje zaustavni put za približno 10%. U tim uvjetima se strogo preporučuje zamjena guma. Savjetujemo da izbjegavate kombinaciju guma različitih tipova, dezena, dimenzija i starosti.
Ponudu zimskih pneumatika za svoj auto potraži na webshopu CIAK Auto.
Najširu ponudu dijelova i pneumatika potražite u najbližoj CIAK Auto poslovnici, a dodatne informacije možete saznati pozivom na besplatni broj telefon 0800 33 88 ili upitom na mail prodaja@ciak-auto.hr